ayik-site

Genlerim Yüzünden - Neil & Briar Whitehead

Eşcinsellik ve Bilimsel Kanıtlar
KİTAPYURDU AMAZON BKM KİTAP

Bu kitabı paylaş:

Açıklama

Eşcinsel bireyler eşcinsel mi doğarlar yoksa eşcinsel mi olurlar?

İnsanlar heteroseksüel mi doğarlar?

Eşcinsel bireyler cinsel yönelimlerini değiştirebilirler mi?

Batı dünyası büyük ölçüde eşcinselliğin doğuştan ve değişmez olduğuna inanıyor ancak bilimsel bulgular inanılmaz derecede açık: eşcinsellik herhangi bir şekilde biyolojik donanımızın bir sonucu değildir. Aslına bakılırsa eşcinsel bireylerin yaklaşık yarısı yaşamın doğal akışında heteroseksüelliğe yönelmektedir. Bu durumdan ise yalnızca çok az insan haberdar.

Bu basit, kapsamlı ve herkesin erişimine açık kitap, on binden fazla bilimsel çalışmaya yönelik tarafsız ve akılcı bir değerlendirme girişimidir. Bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan tek muhtemel sonuç eşcinselliğe herhangi bir biyolojik katkının zayıf ve dolaylı olduğu yönünde. Ancak bu, eşcinselliğin bir tercih olduğu anlamına gelmiyor. Aksine, kişinin kendi içinde var olduğunu keşfettiği bir durum. Eşcinsellik büyük çoğunlukla çevreseldir ve yaşam olaylarına kişisel tepkilerin giderek artan bir sonucudur. Eşcinsel çekim duyan bireyler yönelimlerinin kurbanı değildirler. Köklü ve güçlü çevresel tepkilere karşı ustalaşan diğer insanlardan farklı değildirler. Bu konunun ilgilisine verilen yanıtlar sağlıklı bilgilendirme sayesinde rahatlama sağlayacaktır.

Neil ve Briar Whitehead, yaklaşık yirmi yıldır eşcinselliği araştırıyorlar. Neil biyokimya doktorası olan bilimsel bir araştırmacı. Briar ise bir yazar.

Ek bilgi

Yazar

Neil Whitehead,
Briar Whitehead

Çeviren

Mehmet Saraylı

Çıkış Tarihi

Eylül 2022

Sayfa Sayısı

349

Orijinal Adı

My Genes Made Me Do It!